
ZAŠTO JE POTREBAN GEODETSKI ELABORAT
Izrada i potvrda geodetskog elaborata nužan je uvjet za:
- Ishođenje građevinske dozvole
- Rješavanje imovinsko-pravnih poslova
- Upis objekata (zgrada) u službene evidencije katastra i zemljišne knjige
Koraci izrade geodetskog elaborata:
- Terenska izmjera: Ovaj prvi korak uključuje preciznu terensku izmjeru pomoću suvremenih geodetskih instrumenata. Prikupljanje prostornih podataka vrši se kako bi se osigurala točnost i preciznost svih izmjerenih informacija.
- Izrada elaborata: Nakon terenske izmjere, slijedi analiza i obrada prikupljenih podataka. Izrađuje se geodetski elaborat kojim se međusobno usklađuju podaci katastra i zemljišne knjige sa stanjem u naravi. Ovaj elaborat služi kao pravna osnova za daljnje postupke.
- Pregled i potvrda: Izrađeni geodetski elaborat pregledava i potvrđuje područnim ured za katastar. U ovom koraku se provode sve potrebne promjene u službenim podacima katastra i zemljišne knjige, čime se osigurava ažurnost podataka.
Potrebna dokumentacija
Ovisno o vrsti i svrsi izrade geodetskog elaborata, potrebno je ishoditi odgovarajuće dokumente (akte). Primjeri potrebne dokumentacije uključuju:
- Rješenje o izvedenom stanju
- Uporabna dozvola za evidentiranje zgrada
- Uvjerenje o statusu čestice
- Lokacijska informacija
- Lokacijska dozvola
- Građevinska dozvola za parcelacijske elaborate zemljišta unutar građevinskog područja
- Odluka jedinice lokalne samouprave ili upravitelja za evidentiranje komunalne infrastrukture ili cesta
PARCELACIJA ZEMLJIŠTA IZVAN GRAĐEVINSKOG PODRUČJA
- Parcelacija poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj uređena je Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Člankom 83. ovog zakona propisano je da se poljoprivredno zemljište koje se nalazi izvan granica građevinskog područja ne može dijeliti na katastarske čestice manje od 1 ha. Postoje iznimke za nasljeđivanje i izgradnju infrastrukturnih objekata. Od ovog propisa postoje dvije iznimke koje dopuštaju diobu poljoprivrednog zemljišta na katastarske čestice manje od 1 ha. Prva iznimka je dioba poljoprivrednog zemljišta na temelju nasljeđivanja, a druga iznimka je dioba zemljišta prilikom izgradnje infrastrukturnih objekata, utvrđenih propisom kojim se uređuje prostorno uređenje.
- Parcelacija šumskog zemljišta u Hrvatskoj uređena je Zakonom o šumama. Člankom 16 Zakona o izmjenama i dopunama zakona o šumama propisano je da se šume i šumska zemljišta koje se nalaze izvan granica građevinskog područja ne mogu dijeliti na katastarske čestice površine manje od 1 ha. Međutim, postoje iznimke od ovog pravila. Šumsko zemljište se može podijeliti na manje čestice u slučajevima izgradnje infrastrukture, osnivanja prava građenja, te prilikom nasljeđivanja ili podjele zajedničkog vlasništva.
LOKACIJSKA INFORMACIJA
Dokument koji sadrži podatke o namjeni određenog zemljišta je lokacijska informacija.
VREMENSKI OKVIR
Vrijeme potrebno za izradu i provedbu geodetskog elaborata može varirati ovisno o složenosti slučaja, dostupnosti podataka i brzini postupka odobravanja od strane nadležnih tijela. U prosjeku, proces može trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Mogući problemi koji mogu usporiti izradu geodetskog elaborata uključuju nesuglasice u granicama zemljišta, neusklađene informacije između katastra i zemljišne knjige ili nedostatak potrebne dokumentacije.
- Geodetski elaborati
- Geodetske podloge
- Inženjerska geodezija
- Geodezija uz projektiranje
- 3D snimanje dronom i 3D skeniranje
- Ostale geodetske usluge
KONTAKT
Kapucinski trg 5, Varaždin (vanjski lokal #4, ulaz iz Ulice Tome Blažeka)
+385 42 420 862
Pon. - Pet.: 07:00 - 15:00